2011. október 16., vasárnap

TÖBB EZER KILOMÉTERES SZEMÉTSZIGETEK AZ ÓCEÁNOKBAN


A műanyag térhódításával az óceánok is újabb fenyegetéssekkel néznek szembe. Az elmúlt évtizedekben óriási sodródó, szemétszigetek tűntek fel. Az egyik legnagyobb a Hawaii és Kalifornia között sodródó csendes - óceáni hulladékfolt,amely a becslések szerint kétszer akkora, mint Texas, és becsült tömege 100 millió tonna.Japán környékén is felfedeztek egy hatalmas "szemétszigetet". A műanyagok nagy része óriási utat tesz meg a városoktól az óceánig, ahol többek között fogkrémesdoboz, pilepalackok, nejlonzacskók, és joghurtos poharak milliárdjai szennyezik az élővilágot. Ezek a hatalmas úszó hulladékszigetek, komoly veszélyt jelentenek a madarakra, és más állatokra egyaránt. Nemcsak azért mert véletlenül belekeverednek és megfulladnak a víz felszíne alatt lebegő nejlonzacskókban, hanem mert az apróra oszlott darabkákat lenyelik, emiatt képtelenek tovább táplálkozni, vagy épp levegőt venni.Sőt a vízi élőlényeknél belső szervi elváltozásokat okozhatnak a műanyagban rejlő mérgek!

Sokáig azt hittük, hogy ezek a műanyaghulladékok hosszú éveken át csak lebegnek a vízen,majd szép lassan lebomlanak. Ám japán kutatók épp az ellenkezőjét bizonyították. Valószínűleg a túlzott napsütés, a szelek, a tenger ásványi anyag tartalma, és a heves esőzések hatására a műanyagok gyorsan elbomlanak, ám mérgező anyagaik továbbra is jelen vannak a vizekben. A hátramaradó biszfenol - A, és a PS aligomerek nem tűnnek el. Korábbi kutatások arról számoltak be, hogy pl. a biszfenol - A jelenléte az állatok szervezetében hormonális problémákat okoz. A műanyagok az állatok szervezetében nem bomlanak le. Azt egyenlőre nem tudni miért, mert hiszen a szárazföldön,- normál esetben-, a hatóanyagok a komposztálódás során eltűnnek. Arra is keresik a választ a kutatók, hogy miért szenvednek jobban a hatóanyagoktól a szárazföldi állatok, mint a tengeriek. Az ENSZ becslései szerint évente 1 millió tengeri madár, és 100 ezer tengeri emlős pusztulását okozza, a tengerekbe került műanyaghulladék.

Mivel az európai vizekben is sok a gond, ezért Brüsszelben különös ötlettel álltak elő: Maria Damanaki halászati uniós biztos azt szorgalmazza, hogy a halászok halfogás helyett szemetet gyűjtsenek a tengerből, és ezért pénzt kapjanak. Először a mediterrán régióban vezetik be a" különös halászatot". Itt a halászok speciális hálókat kapnak, hogy a felszínen lebegő műanyagot lehorgásszák. A kifogott szemetet aztán lemérik, és ez után kapnak kompenzációt a"szeméthalászok" .




A TUDATFORMÁLÁS "ÁRA"

Nejlonzacskók milliárdjai fogynak el az európai nagyáruházakban, hogy azután feladatukat beteljesítve kukákban, vagy netán eldobva az utcákon, tereken, nem egyszerre folyókban, természetes élővizekben végezzék. Nagy Britanniában már öt évvel ezelőtt sikerült az embereket rávenni arra, hogy tartós szatyrokat használjanak az ingyen elvihetők helyett. Az áruházakkal közösen környezetvédelmi megszervezett kampány olyan jól sikerült, hogy 2006 és 2009 között a brit vásárlók,negyven százalékkal kevesebb nejlonszatyrot használtak fel. 5 évvel ezelött még 11 milliárd nejlonszatyor feldolgozásáról, összegyűjtéséről, vagy az általuk okozott szennyezésekről kellett gondoskodni, Ám három évvel később már alig több, mint a fele talált gazdára a kasszánál. Amikor a brit újrahasznosítási ügyekkel foglalkozó miniszter is hátradőlhetett volna a székében, kiderült, hogy ez a környezetbarát trend megtorpant, 2010 - ben ismét több nejlon fogyott. A háttérben az elemzők szerint egyrészt a gazdasági válság áll, amely minden másról elfordítja a figyelmet, másrészt úgy vélik, hogy a lanyhuló "zöld" lelkesedést újból tüzelni kell egy figyelemfelhívó kampánnyal. Lord Hernley újrahasznosításért felelős szakminiszter szerint, az áruházaknak mindent meg kell tenniük, hogy a kedvezőtlen arányt visszafordítsák, míg mások szerint magukat a vásárlókat kell heti egy helyett a napi bevásárlásokra ösztönözni. Akkor talán a pamutszatyrokba, és a tartós hűségszacskókba is befér a bevásárolt árú, és az emberek nem nejlonzacskókba pakolnak fizetéskor.Walesben azonban nem várnak újabb kampányokra! Akárcsak nálunk,már ott is pénzbe kerül a szatyor.Öt penny az ára, és máris érezhető a lanyhuló érdeklődés, a szatyrok iránt. A sikeren felbuzdulva Észak-Írországban is gondolkodnak a fizetős megoldásért.

És most elmesélem a magam véleményét e kis országban tapasztaltakról, nejlonzacskó ügyben.
Elhatározás kérdése minden. Ha állok a sorban és látom, hogy mekkora mennyiségű műanyagba kerül az a rengeteg árú, amit az előttem lévő vásárlónak bepakolt a pénztáros kisasszony, eszeveszettül megfájdul a gyomrom,- melléktünet-, mert ez a tünet a már felgyülemlett idegességtől van. Ezért mondtam, hogy döntés kérdése az egész! Vagy eldöntöm, hogy ha a boltba megyek, legyen az kicsi akár nagy, távoli, s akár gyakran, vagy ritkán látogatott, viszek magammal szatyrot. Ha nem döntöm el, tehát "törődik a fene az egésszel" álláspont az uralkodó, akkor határozhat bárki bárhogy, a T .állampolgár legfeljebb háborogva de fizetni fog, akárhány nejlonzacskóra is lesz szüksége! Tehát ott tartunk, hogy nem marad más, mint az átkozottul nehéz szszifuszi munka, azért nehéz, és sziszifuszi, mert annyira sok a fej, amibe el kéne ültetni a környezetünk védelmének csiráját, hogy szinte megoldhatatlannak tűnő feladat. Szerintem a gyerekek az egyetlen szál ahol,  el lehet indulni, és nevelésük legfontosabb vezérfonala a környezetvédelem legyen. Mert a gondolkodásmód igen erősen kódolt egyes, kettes, felnőtt
begyepesedett fejekben. Voltam /sehol nem kérek zacskót, és ha adni akarnak, szólok hogy nem kérek/ ahol egészen egyszerűen, különcködőnek írtak, ill. mondtak, kisebb veszekedés okozója lettem, sietve húztam az irhámat! Mert azt is megkérdezhetném?: Miért is pakolják a gyógyszert, igen sok gyógyszertárban nejlonzacskóba? Miért is? Mert az újrahasznosított papír drágább. Igen rövid távon, ám hosszabb távon bőven megtérül! És a nagy bevásárlóközpontokban ,miért is szinte soron jön, rakódik , gurúl, a pénztáros keze alá, a műanyag zacskó! Miért is? Mert így nagyobb a "konkurenciára mért csapás. Egy szó mint száz, gondolkodjunk el, azon, hogy hogyan is akarjuk szállítani becses csomagjainkat, netán egy egy magunkkal vitt cekker, szatyor kosár, s egyéb alkalmatossággal! Jár -e a Földünknek ekkora megkönnyebbülés . Még annyit: ne higgyünk abban, hogy "mert ez gyors lebontású műanyag"! Nem, ez szemét, az emberek szemete, amit nyomként ,akár szemétként, akár vesződségként hagyunk itt az utókornak! Köszönöm annak aki elolvasta! Remélem innentől csakis otthonról visz bevásárlószatyrot!

2011. október 6., csütörtök

Napjainra mindösze háromezerre zsugorodott a világ tigrisállománya


Oroszországban nemzetközi fórum kezdődött annak érdekében, hogy megmentsék a vadon élő tigriseket a kihalástól. Napjainkra mindössze háromezerre zsugorodott a vadon élő tigrisek állománya, ami egy részét a szibériai, vagy amúri tigrisek száma, és a kevés délkeleti részeken élő, szumátrai ill. indiai tigrisek teszik ki.Az amúri tigrisek száma kb. 300-400 között mozog. Úgy vélem ez halálosan komoly, és a végső órára okot adó tény!
Száz évvel ezelött a tigrisek száma még százezerre tehető volt,valós tény. 13 ország vezetői arról próbálnak megegyezni Szentpéterváron, miként segíthetnének a kihalás szélére jutott fajon. A célok közzé tartozik, hogy 2022 re megduplázzák a tigrisek számát.




A fenti képen egy amúri tigris látható!

De mi is vezetett idáig? Igen az emberek hozzáállása, a tudatlanság, a nem megfelelő felvilágosító munka, a céltalan öldöklés, és a nem megfelelő vadgazdálkodás. Értem itt, az igen csak szemmel fel nem mérhető ill.írtást, a tudatosan nem akart látnivalóvá elismert, orvvadászatot is! A tigrist vadászták ész nélkül! Indiában hatalmas tigrisvadászatok rendezésével próbálta úgy a népet, mint a vendégkiválóságokat lenyűgözni, az épp hatalmon lévő uralkodó osztály, mit sem törődve természeti értékeikkel. A tudatlan, egyszerű nép is irtotta, mert a kiéhezett állatok, betörtek sokszor otthonaikba, állataikat elragadták, s mint gyilkos démon élt gondolataikban a tigris. Pedig a tigrisek nem tehettek semmiről. Ők csak a szokott területeiket védték, a szokott zsákmányszerző útjaikat járták, az ember volt az, ki elfoglalta élőhelyét, s egyre beljebb merészkedett oda!

Másik hatalmas probléma ami tán a legsúlyosabban érintette ezt a fajt: az orvvadászat! Hasznosították bőrét csontját, nyelvét, fülét, belső szerveit, fogait, tán nincs olyan testrésze, amit a fekete piacon nem kelt el hatalmas összegekért. Köztudott dolog, hogy a tigris szerveinek, hatalmas varázserőt tulajdonítanak!

Ez az első alkalom, hogy a világ vezetői egyetlen faj megmentésére összpontosítanak. A vadon élő tigrisek életét ma már csak az orrvadászat veszélyezteti, ezért az elsők között szerepel ennek kivédése, ill. az emberek felvilágosítása.

Leonardo di Caprio egymillió dollárral segít a tigriseken. A Természetvédelmi Világalap /WWF/ vezetésének tagjaként, egymillió dollárral segít a tigriseken, a világhírű színész, aki maga is igen nagy természetvédő, sok figyelemfelhívó film készítője, anyagi támogatója. A gátlástalan vadorzás, és a tigrisek élőhelyének pusztítása, a kihalás szélére sodorta a fajt. Gyorsan kell cselekednünk, mielőtt túl késő lenne, mondta a színész. Leonardo di Capriót a "tigriscsúcsra" Vlagyimir Putyin, volt orosz kormányfő hívta meg. Ezelőtt a színész a WWF meghívására, részt vett egy Nepálban, és Bhutánban szervezett expedíción. Az út egy részét elefántháton tette meg, találkozott helyi lakosokkal, és benyomásokat szerzett állatvédők munkájáról. Az általa adományozott összeget az orvvadászat elleni küzdelem, valamint a természetvédelemmel foglalkozó projektek támogatására ajánlotta fel!

Putyin szerint: Oroszország megőrzi tigrisállományát!

Oroszországban jelentősen megszorítják a tigrisek lelövését, valamint a tigrisek biológiai anyagaival folytatott üzletelések szigorú büntetéseket vonnak maguk után, és más számos védelmet célzó intézkedéseket is tesznek.

Kijelentette, hogy Oroszország kész, tigriscsaládok áttelepítésével segíteni új tenyészállomány kifejlesztésével Kazahsztánnak és Iránnak, ahol régen éltek tigrisek de mára kipusztultak. Elmondta továbbá, hogy Kínával közös tervet dolgoztak ki, a tigrisek szabad vándorlását célzó különleges övezetek kialakítására. Putyin még beszámolt arról, hogy megtiltották az un. koreai fenyő irtását. Ez gyakori növény a Távol-keleti tajgában, termésével táplálja a vaddisznókat és a szarvasokat, így biztosítja a tigrisek táplálékát is.

Végül kijelentette: a faj megmentéséhez az szükséges, hogy ezt a feladatot beiktassák az érintett államok hosszú távú gazdasági fejlesztési terveikbe, s ehhez, s a szükséges pénzeszközök megteremtéséhez politikai akarat szükséges!

"Nagyon fontos, hogy a tigriseket megőrizzük a jövőnek, de még fontosabb, hogy a program tanulságai alapján általános elveket dolgozunk ki az egész élő természet megőrzésére" mondta ! S én erre azt mondom : ÚGY LEGYEN!!!!!